Provence Tarzı Mobilya

Provence Mobilyalar

Provence mobilya Fransız usülü kır yaşımı anlamına gelmektedir. Fransa ‘nın güneyi yani Akdeniz kıyıları ve arkasında uzanan dağlık bölge bu tarzın ortaya çıktığı yer olarak anılır. Ayrıca aynı bölgede içinde barındırdığı lavanta tarlaları bu tarzın ilham kaynağı olmuştur.

Provence deyince akla beyaz ağırlıklı renkler ile doğal açık renkler gelir, beraberinde eskitme stili de bu tarza ayrı bir hava vermektedir. Bu sebepten genel olarak mat ve natürel görünüme sahip mobilyalardır. Zariflik, patine, eskitme, ferforje ve doğal dokulu kumaşlar başlıca özellikleri arasındadır.

Oldukça bağımsız bir tarz olan provence, bölge yaşayan insanlarının, kültürlerini çok uzun bir zaman sürecinde, coğrafi iklim ve en önemlisi bitki örtüsünün etkisini yaşamlarına yansıması ile tarzın ortayı çıkmasının sebebi olmuşlar. Bol güneşli havaları ve doğayla iç içe olan yaşamları Güney Fransa evlerinin baskın renkleri, beyaz ağırlıklı renk skalasına sahip olsa da tarz bu stilde özellikle aksesuarlar için her renge açık duruma getirmiştir.

Bu tarzı tercih ederken bilmeniz gereken ince detaylar ise; yeşilin açık tonları, patine gri ve krem renk hayali kurmalısınız, beraberinde gökyüzünün en uçuk mavisi, pembe rengin toz pasteli, sarının en yumuşağı ve tabi ki lavanta çiçeğinin renk uygulaması kombinleriniz de düşünmeniz gerekenler arasında yer almalıdır. Ayrıca doğal malzemeler bu tarz ile muhteşem uyum göstermektedir. Taş, ahşap, kil gibi doğal malzemeler.