Art Deco Tarzı Mobilya

Art Deco Mobilya

Art Deco mobilya olarak bilinen akım; dekorasyon, mimari ve endüstriyel tasarım alanını etkilemiş ve 1920’lerde Fransa’da ortaya çıkarak, günümüze kadar tasarım trendlerini etkilemiş bir akımdır. Art Deco mobilya deyince de aklımıza gelen keskin çizgili, marjinal ve kullanışlı tasarımlar da günümüzde mobilya tercihlerinde sıklıkla görülmektedir.

Modern tasarımlar, dikkat çekici el işçilikleri ve farklı malzemelerin sanatsal kompozisyonlarının bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan Art Deco tarzı mobilyalarda da kullanım kolaylığı ve şıklığı bir araya getiren ve dünyanın her yerinde asla eskimeyen bir dekorasyon tarzı olarak öne çıkıyor. Simetrik tasarımların içerisine serpiştirilmiş asimetrik detaylar, aydınlık renkler ve kontrast koyu renklerle dengelenmiş desenler ile vintage detaylara modern dokunuşlar hoşunuza gidiyorsa, Art Deco mobilyalar tam size göre denilebilir. Gösterişli olduğu kadar şık ve esnek de görünebilen bu stil, keskin çizgiler ve geometrik desenlerle de iyi bir dekorasyon tasarımı için birçok imkan sunar. Evinizin genel dekorasyonunu da göz önünde bulundurarak tercih edeceğiniz Art Deco mobilyalar, doğru renklerde ve kullanım alanınıza uygun ebatlarda tercih edildiğinde, evinizin bütün havasında bir Avrupa esintisi oluşturmanız için ideal olacaktır.

Art Deco mobilya tasarımlarında sıklıkla siyah renkler, parlak lakeler, koyu renk ahşap malzemeler ile deri, saten, kadife gibi detaylar tercih edilir. Diğer mobilya stillerine göre daha maskülen (erkeksi) olduğu düşünülen Art Deco stili, geometrik tasarımlarından ve aydınlık olsa da, klasik renk seçimlerinden dolayı bu etkiyi verir. Evinizde biraz daha feminen bir atmosfer oluşturması için, kullandığınız Art Deco mobilyaları daha yumuşak tonlarda dekoratif detaylarla süslemeniz de mümkün olabilir.

Eğer Avrupa mimarisini ve dekorasyon stilini beğeniyorsanız, soğuk tarzda tasarımların içerisinde sıcak bir ev atmosferi oluşturmak istiyorsanız ve geometrik desenler sizi heyecanlandırıyorsa, mobilya seçiminizde Art Deco tasarımları tercih etmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Art Deco tarzının en dikkat çeken parçaları:

Büyük koltuklar: Yüksek minderlerle taçlandırılmış veya uzun deri koltuk kolları ile desteklenmiş büyük koltuk tasarımları, Art Deco stilinin en öne çıkan parçalarından biridir. Salonunuzun boyutlarını ve kullanım alanlarını da dikkate alarak tercih edeceğiniz büyük koltuklar, doğru zemin ve duvar kombinasyonu ile birlikte kullanıldığında oldukça modern ve şık bir görüntü sağlayacaktır.

Antika esintileri: Ahşap malzemeler de Art Deco tasarımlarda sıklıkla tercih edilir; ancak süslü detaylardan vazgeçmeniz koşuluyla! Art Deco’nun en belirgin özelliklerinden biri de, keskin ve net çizgiler arasında oluşturulan şık tasarımlardır. Modern ve düz çizgiler ile bir araya gelen antika esintili ahşap parçalar, dekorasyonunuza çok şey katacaktır.

Parlak detaylar: Çerçeveler, koltuk kenarları ya da mobilya detaylarında kullanılan parlak, ışıltılı, deri veya kadife benzeri malzemeler de Art Deco’ya özgü tasarımlar için idealdir. Dengeli ve uyumlu bir şekilde kullanıldıklarında çok küçük mekanlarda bile saray havası yaratmayı başarabilirler!